Nabór osób chętnych do udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

przez | 6 grudnia, 2024

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

W związku z przystąpieniem przez Gminę Włodawa do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie rozpoczyna nabór osób chętnych do udziału w Programie.

Program zakłada wsparcie osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym poprzez skorzystanie z usługi asystenta.

Program adresowany jest do mieszkańców Gminy Włodawa:

  • osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
    • o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    • traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby
z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  • wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  • wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról
    w rodzinie;
  • wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  • wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
    z otoczeniem.

Przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności będą uwzględniane potrzeby:

  • osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
  • osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Ważne:

  • Usługę asystencji osobistej przyznaje się na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Do Karty zgłoszenia należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
  • W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 3 Programu. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego asystenta wskazuje realizator Programu tj. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 1 lub 2 Programu.
  • Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika Programu lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
  • W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o których mowa w ust. 12 Programu, finansowane ze środków publicznych.
  • Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności.
  • Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.
  • Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.
  •  Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.
  • Zakres czynności w ramach usług asystencji osobistej i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.

Osoby chcące skorzystać ze wsparcia asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością prosimy o:

1) zapoznanie się z Programem „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (zał. nr 1),

2) wypełnienie poniższych dokumentów:

a) karty zgłoszenia do Programu (zał. nr 2),

b) karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej (zał. nr 3),

c) klauzuli informacyjnej dla osoby zgłaszającej się do Programu (zał. nr 4a),

d) klauzuli informacyjnej dla asystenta (zał. nr 4b),

e) klauzuli informacyjnej Ministra (zał. nr 4c),

f) oświadczenia o wskazaniu asystenta (zał. nr 5),

3) dołączenie kserokopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

    Dokumenty można złożyć osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej we Włodawie, Al. Józefa Piłsudskiego 66, 22-200 Włodawa, od poniedziałku do piątku w godz. 730-1530 lub przesłać na adres Ośrodka.

    Nabór prowadzony jest w sposób ciągły do wyczerpania limitu osób/godzin oraz posiadanych środków finansowych w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 z Funduszu Solidarnościowego.

    Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do uczestnictwa w Programie.

    Dane kontaktowe:
    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie,
    Al. Józefa Piłsudskiego 66,
    22-200 Włodawa
    tel. (82) 57-23-945
    e-mail: gops@gmina-wlodawa.pl

    Zapraszam do udziału w Programie

    /-/ Anna Wegiera-Walasek

         Kierownik Gminnego Ośrodka
      Pomocy Społecznej we Włodawie

    Do pobrania:

    DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA/CAŁKOWITY KOSZT ZADANIA – 687 378,00 ZŁ

    Diagnoza potrzeb

    przez | 8 listopada, 2024

    Gmina Włodawa planuje przystąpić do realizacji Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja – 2025, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

    Z uwagi na powyższe Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie – realizator Programu, prosi o kontakt osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie usług opieki wytchnieniowej i spełniające kryteria określone w Programie.

    Niniejsza informacja ma posłużyć diagnozie potrzeb osób zainteresowanych tą formą pomocy oraz kalkulacji kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej na rok 2025.

    Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

    1. dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie
      o niepełnosprawności lub
    2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

    a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

    Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa powyżej, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

    Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

    Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

    W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

    Udział w Programie jest bezpłatny!

    Z uwagi na wyznaczony termin składania wniosków przez gminy o środki finansowe na realizację Programu, osoby zainteresowane objęciem wsparciem w formie usług opieki wytchnieniowej proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
    we Włodawie:

    – Wioleta Antoniszewska: tel. kom. 509-748-903

    – Małgorzata Banach: tel. kom. 509-748-803

    – Zbigniew Skibiński: tel. kom. 509-748-904

    lub pod numerem tel. 82 57 23 945 wew. 21, w terminie do dnia 22 listopada 2024 r. (do godz. 1530).

    Uwaga! Zgłoszenie zapotrzebowania nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do udziału w Programie.

    Zapraszam do kontaktu

    /-/ Anna Wegiera-Walasek  

    Kierownik Gminnego Ośrodka
      Pomocy Społecznej we Włodawie

    „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja – 2025.

    przez | 8 listopada, 2024

    Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja – 2025.

    Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, z późn. zm.). Nabór wniosków przeprowadzony zostanie zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. ustawy.

    Na realizację zadań w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył z Funduszu Solidarnościowego w 2025 r. kwotę – 200 000 000 zł.

    Cele Programu oraz adresaci

    Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

    1. dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
    2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
      a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
      b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

    – poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

    Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

    W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości do 100% kosztów.

    Podmioty uprawnione do składania wniosków

    O uzyskanie środków z Funduszu Solidarnościowego mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego. 


    Terminy naboru wniosków w ramach Programu:

    1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie do dnia 27 listopada 2024 r.
    2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r.
    3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

    Ogłoszenie o naborze wniosków oraz Program wraz z załącznikami dostępne są pod adresem:

    https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

    KWALIFIKACJA?AKCJA!- AKTYWIZACJA ZAWODOWA Z OHP

    przez | 23 sierpnia, 2024

    Celem głównym projektu jest udzielenie dla 100 osób młodych w wieku 15-29 lat wsparcia prowadzącego do nabycia kwalifikacji lub kompetencji ważnych na rynku pracy w trakcie trwania projektu.

    • Okres realizacji projektu: 01.04.2024r. do 31.08.2025r.
    • Zasięg projektu: województwo lubelskie
    • Grupa docelowa: 100 uczestników (55K 45M)
    • Wartość projektu: 3 074 938,82 zł
    • Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 2 613 698,00 zł

    Projekt skierowany jest do osób:

    • zamieszkujących na terenie województwa lubelskiego
    • w wieku 18-29 lat (w chwili przystąpienia do projektu osoba musi mieć ukończony 15 rok życia i jednocześnie nie mieć ukończonego 30 roku życia),
    • które posiadają status osoby pozostającej bez pracy (biernej zawodowo, bezrobotnej lub należącej do kategorii NEET)
    • zapraszamy także osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz kobiety do 30 r.ż. wychowujące dzieci do 6 r.ż.

    Udział w projekcie jest bezpłatny!!

    Czytaj dalej

    Webinarium dla seniorów.

    przez | 21 sierpnia, 2024

    Urząd Komisji Nadzoru Finansowego organizuje webinarium dla seniorów i ich opiekunów „Jak samodzielnie weryfikować oferty inwestycyjne. Okazja czy oszustwo – sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną”, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej i
    Komendą Główną Policji, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR. Webinarium odbędzie się 20 września 2024 roku (10:00-13:15)

    Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza zgłoszeniowego:

     https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=90042&p_id=18

    Czytaj dalej

    Diagnoza potrzeb

    przez | 2 sierpnia, 2024

    Gmina Włodawa planuje przystąpić do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

    Z uwagi na powyższe Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie prosi o kontakt osobisty lub telefoniczny osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia i spełniające kryteria określone w Programie.

    Niniejsza diagnoza ma na celu rozeznanie faktycznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami
    w zakresie usług asystenckich oraz posłużyć do przygotowania wniosku na środki finansowe na realizację Programu na 2025r.

    Program adresowany jest do mieszkańców Gminy Włodawa:

    1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
    2. osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:
      1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
      1. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
      1. traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

    Udział w Programie jest bezpłatny! 

    Czytaj dalej